ramazanda saglık

Ramazan ve Sağlık

Ramazan ayı, beden,ruh ve çevremizin derlenip düzenlendiği bir aydır önemli bir mazeretimiz olmadıktan oruçlarımızı tutarım.Bu manevi ortama tekrar ulaşıp ulaşamayacağımız belli değil.Fırsat elde iken dikkatli olalım.

Gün boyu aç bıraktığımız mideyi,akşamleyin birden bire doldurmayalım. Orucumuz, açlığa karşı direnç verdiği gibi çok yemememiz için de vesile olacaktır. Tansiyon hastaları tercihen sahurda ilaçlarını alarak oruçlarına devam edebilirler.

Şeker hastaları,oruçluydum düşüncesi ile akşam diyetlerini bozmamalıdır.Acıkmadan yememek, doymadan kalkmak,yiyecekleri temizleyerek  ve çiğneyerek yemek , yemekten önce ve sonra  elleri yıkamak, yemekten önce meyve yemek ve yanmış yiyecekleri yememek gibi Peygamberimizin(S.a.v) tavsiyelerini bu ayda davranış haline getirebiliriz. Ramazanda’da çok yemenin yanlış olduğunu aklımızdan çıkarmalıyız. Yanlış yeme alışkanlığımızın kanser,mide,bağırsak hastalıkları,şeker,yüksek tansiyon,kalp,damar hastalıkları,şişmanlık ve daha birçok hastalığın baş sebebi olduğunu unutmayalım. Ramazan ayında yeme disiplini elde ederek birçok hastalığın önünü kesip sağlıklı ve verimli bir yaşam sürebiliriz. Bu da orucu gerektiği şekilde tutmak ve nefsimizi kontrol altına almakla olur.

Kaynak:T.Finans Takvim Yaprağı

Bir Cevap Yazın