Papatya-1

Ramazan İle Yenilenmek

Dünyanın hareketli halinden her seyin zaman zaman tazelenmeye, silkinmeye, arinmaya ve adeta hayata yeniden basliyormus gibi dinçlesmeye ihtiyaci vardir.

Zamanın hızla geçtiği dünyada zamanın farkına varmaya ve silkinmemizi sağlayacak dönemlerin olması gerekir.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in ‘Gözümün  Nuru Namaz’  günlük hayatımızda bunu sağlar. Cuma namazları mü’minlerin bir arada sevgi,saygı,paylaşım,hoşgörü gibi değerler ile  silkinmemizi ve kendimize gelmemizi sağlar.11 ayın sultanı Ramazanda, bizim manevi kazanç sağlayacağımız  birlik,bereberlik,kardeşlik gibi unsurlarda zorda kalmış,aç kalmış başka mü’min kardeşlerimizin halinden anlama ve bunlardan ders çıkaracak bir aydır.

Allah Teala, mübarek Ramazan ayini özel olarak seçmis ve onu on bir ayin sultani yapmistir. Onu özel olarak seçtiginden dolayi da Kur’an-i Kerim’in indirilisi de bu ayda gerçeklestirilmistir. Sonra da müminlerin bu ayda bütün nefsani paslardan arinarak din ve inançta tazelenmeleri, kendilerine gelmeleri, adeta bir dirilis gerçeklestirmeleri için bu aya özel bir ibadet koymustur.

Oruç, iman ve ihlasta samimiyeti simgeleyen müstesna bir ibadettir. Çünkü oruç tamamen Allah’la kul arasinda olan bir ibadettir. Sevabini da Allah verecektir. Oruç Allah ve ahiret inanci konusundaki samimiyetin de göstergesidir. Çünkü bu konuda tereddütleri olanlar birtakim dünyevi hesaplarla diger ibadetleri yerine getirebilirler. Ama oruç tamamen Allah’la kul arasinda oldugundan bu ibadeti Allah için ve sevabini ahirette Allah’tan umarak yerine getirirler.

Oruç, ayni zamanda bir azim ve irade terbiyesidir. Bu ibadetle insan nimetler içinde olsa da belli bir zaman süresince onlardan yararlanmayarak itaat konusundaki kararliligini ve iradesine hakim olmadaki basarisini ortaya koyacaktir.

Orucun temel hikmetlerinden biri de açlik ve izdirap içinde olan Müslümanlarin sikintilarini tatmak ve onlarin dertlerini anlamaktir. Iste bu hikmetin temelinde de ümmet bilinci var. Yüce Allah tüm Müslümanlari tek bir ümmet kilmis, onlari kardes ilan etmis ve birbirlerinin dertleriyle dertlenmelerini istemistir. 

Sonuç itibariyle oruç bir tazelenme, iman tazeleme, nefis terbiyesi, iman kardesligini ve ümmet bilincini iliklerine kadar hissetme çabasidir. 

Bir Cevap Yazın