arınma

Oruç İle Arınma

Yaşadığımız günlerde zihinleri kuşatan maddeci anlayışın bizde bıraktığı izlerden biri hayatimizin çok önemli bir parçası ile, Oruç, Kur’an, ibadet, itikaf, sadaka kısaca takvanın unsunlarından olan Ramazan ayımızla ilgilidir. 

Ramazan ayı, birçok kişi tarafından sadece aç kalıp, iftarda türlü türlü yemek ve içeceklerle bedeni şişirme haline geldi. Bunun yanı sıra, pek çok kimse de orucu sadece Ramazan ayında kendini yeme içme ve cinsel ilişkilerden uzak durma olarak görmekte göz, kulak, dil, el, ayak gibi  bütün organlarımız Allahın haram ve günah kıldığı işleri işleme konusunda serbest bırakmaktadırlar. Böyle tutulan bir oruç tavla üzere tutulan oruç ile alakası yoktur.
Ramazan’i yeniden eski Rabbani ve ruhani, heyecanlı,neşeli,mutlu, takva havasına kavuşturmak lazımdır. Kişiler bu ayda Kur’an okumak, teheccüd namazı kılmak, Allah’i zikretmek, fakirlere ve düşkünlere yardım etmek, nefsimizi terbiye etme konuları üzerinde daha fazla üzerinde durmamız gerekir.Allah’ın gadabını gerektirecek ve orucun güzelliğini bozacak, her türlü işlerden uzak durmamız, hayatımıza yeni bir canlılık veya daha güzel sayfalar kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın