GÜNAH

Büyük Günahlar

Kebair (Büyük) Günahlar !Yüce Allah kitabında,resul de sünnetinde (küçük günah da dahil olmak üzere) büyük  günahı yasaklamıştır.Büyük günahlar ile ilgili ayet ve hadislerden bazıları ;إِن تَجْتَنِبُواْ كَبَآئِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَنُدْخِلْكُم مُّدْخَلاً كَرِيمًا

 

”Eğer size yasaklanan (günah)ların büyüklerinden kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi güzel bir yere koyarız.” (Nisa,31)

وَالَّذٖينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْاِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ وَاِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ يَغْفِرُونَ

”Onlar büyük günâhlardan ve çirkin işlerden kaçınırlar; kızdıkları zaman da onlar, affederler.” (Şura , 37)

الصلاة  الخمس والجمعة إلى الجمعة  ورمضان  إلى رمضان  مكفرات لما بينهن إذا  اجتنبت الكبائر

”Beş vakit namaz;cuma;cumaya kadar,ramazan;ramazana kadar-arada büyük günah işlenmediyse- aralardaki günahlara kefarettir.” (Müslim,taharet,233 numaralı hadis)

اجْتَنِبُوا السَّبْعَ الْمُوبِقَاتِ، قَالُوا  يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَمَا هُنَّ  قَالَ  الشِّرْكُ بِاللَّهِ، وَالسِّحْرُ، وَقَتْلُ النَّفْسِ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ، وَأَكْلُ الرِّبَا، وَأَكْلُ مَالِ الْيَتِيمِ، وَالتَّوَلِّي يَوْمَ الزَّحْفِ، وَقَذْفُ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ الْغَافِلَاتِ

1) Şirk    2) Sihir   3) Haksız yere insan öldürmek   4) Faiz yemek    5) Yetim malı yemek

6) Savaştan kaçmak   7) Mümin ve iffetli kadına zina iftirası atmak.

(Buhârî, Vesaya: 24, No: 2615, 3, 1017; Müslim, İman:145, No:89, 1,92;İbn Hibban;Nesai,Sünen-i Kübra;Beyhaki,Sünen-i Kübra;Beyhaki,Şuabul iman)

 

 

1-Büyük günahların en büyüğü Allah tealaya şirk koşmaktır. Konuyla ilgili iki hadise değinelim;

أَلَا أُنَبِّئُكُمْ بِأَكْبَرِ الْكَبَائِرِ ثَلَاثًا؟ قَالُوا: بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ، قَالَ: الْإِشْرَاكُ بِاللَّهِ  ”Büyük günahların en büyüğü şirktir.”(Buhari,2511;Müslim;A.B.Hanbel;Şuabul iman-Beyhaki)   مَنْ بَدَّلَ دِينَهُ فَاقْتُلُوهُ  ”Her kim dinini değiştirirse (İslam’dan çıkarsa) onu öldürün.” (Buhârî, Cihad 149, İstitâbe 2; Ebû Dâvud, Hudûd 1; Tirmizî, Hudûd)

Şirk iki çeşittir.Birincisi; Allah’tan başkasına ibadet etmektir;Taş,güneş,ay gibi yaratıcı dışında bir şeyi rab edinmektir.Bu çeşit şirk,şirkin en büyüğüdür.Nitekim Yüce Allah bunu beyan etmiştir;

 

اِنَّ اللّٰهَ لَا يَغْفِرُ اَنْ يُشْرَكَ بِهٖ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللّٰهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعٖيدًا

”Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür.”(Nisa,116)

 

وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ

”Hani Lokmân, oğluna öğüt vererek şöyle demişti: “Yavrum! Allah’a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür.” (Lokman,13)

 

اِنَّهُ مَنْ يُشْرِكْ بِاللّٰهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللّٰهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَاْوٰیهُ النَّارُ وَمَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ اَنْصَارٍ

”… Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.”(Maide,72)

 

Şirkin ikinci kısmı ise ameller ile riyadır;

فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَاءَ رَبِّهٖ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهٖ اَحَدًا

”… Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın.” (Kehf,110) Yani amelini kimseye gösterme peşinde olmasın. (Zehebi,el Kebair,s.10) Peygamberimize küçük şirkin ne olduğu sorulmuş o da ”Riya” demiştir.  ( A.B.Hanbel,Müsned 39,39 (23630) / İraki’nin belirttiğine göre bu hadis,İbn Abbas’tan senedi ceyyit olarak rivayet edilmiştir.)

 

2.Büyük günah : İnsan öldürmektir.

وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فٖيهَا وَغَضِبَ اللّٰهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَاَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظٖيمً

”Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa,93)

 

وَالَّذٖينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتٖى حَرَّمَ اللّٰهُ اِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَ وَمَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ يَلْقَ اَثَامًا

”Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.” (Furkan,68)

 

بِاَىِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ   وَاِذَا الْمَوْءُدَةُ سُئِلَتْ

”Ve diri olarak toprağa gömülen kız çocuğuna sorulduğu zaman.Hangi günah sebebi ile öldürüldü?”(Tekvir,8-9)

 

3.Büyük günah : Sihir yapmak/yaptırmaktır.

 

وَلٰكِنَّ الشَّيَاطٖينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ

”…Fakat şeytanlar, insanlara sihri öğretmek suretiyle küfre girdiler…” (Bakara,102)

 

Peygamberimiz Tirmizi hadisine göre şöyle buyurmuştur ” Sihirbazcının haddi (dünyadaki cezası) kılıç ile öldürülmesidir.”A.B.Hanbel’in Müsned’inde (Ayrıca İbn Hibban’ın sahih’inde,Hakim’de,Ebu Yala’da) geçen hadise göre ise sihirbazlar cennete giremezler.

 

4.Büyük günah :  Namazı terk etmektir.

” Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevî tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır.” (Meryem,59)

İbn Abbas’ın belirttiğine göre ‘namazı zayi etmekten’ kasıt, o namazı tamamen terk etmek değil de namazı vaktinin sonuna dek tehir etmektir.Said de namazı hiç kılmamak değil de öğleyi ikindiye dek kılmamaktır;İkindiyi akşama kadar kılmamaktır…demiştir.Allah teala başka bir ayette şöyle buyurmuştur : ”Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, Onlar namazlarını ciddiye almazlar.” (Maun,4-5) Ayette kast edilen şey namazın tehir edilmesidir.

 

”Ey iman edenler! Mallarınız ve evlatlarınız sizi, Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.” (Münafikun,9) Müfessirlerin belirttiğine göre buradaki ‘Allah’ı zikir’den kasıt, 5 vakit namazdır.Her kim başka şeylerle meşgul olduğu için namazı terk ederse hüsrana uğrayanlardan olur.

 

إِنَّ أَوَّلَ مَا يُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ صَلاتُهُ فَإِنْ كَانَ أَكْمَلَهَا وَإِلا قَالَ اللَّهُ  انْظُرُوا لِعَبْدِي مِنْ تَطَوُّعٍ  فَإِنْ وُجِدَ لَهُ تَطَوُّعٌ  قَالَ أَكْمِلُوا بِهِ الْفَرِيضَةَ

”Kulun hesaba çekileceği ilk şey namazıdır.Namazı eksikse Allah teala (meleklere hitaben) ‘Kulumun nafile ibadetlerine bakın.’ der.Nafile ibadetleri varsa (Allah  teala ) Buyurur ‘O nafileler ile farzları tamamlayın” (İshak b.Rahuye,Müsned;Nesai,Kübra/Hadisin isnadı ve manası sahihtir.Benzer lafızlarla Tirmizi (2,269/no:413),İbn Mace,no1425;Beyhaki,İbn Ebi Şeybe’de geçer.)

”Birbirlerine suçlular hakkında sorular sorarlar ve dönüp onlara şöyle derler: “Sizi Sekar’a (cehenneme) ne soktu? Onlar şöyle derler: “Biz namaz kılanlardan değildik.” (Müddessir,40-43)

”Kişi ile küfür (kafir olma) arasında namazı terk etmek vardır.” Bu hadis,namazı terk edenin kafir oluğunu zahiren gösterir.Zahiri mezhebinin anlayışına göre bu hadise binaen namaz kılmayan kafir olabilir lakin zahiri mezhebinden olmadığımızdan ve usulu fıkıhta ve usulu hadiste belirtildiği üzere bu tür hadisler,namazı terkin ne denli büyük günah olduğuna işaret içindir.Mana hakiki değildir.Yani namazı terk eden kafir olmaz. (Ahmet.B.H.Müsned,Müslim,Ebu davut,Nesai,Tirmizi,İbn Mace,Taberani-Kebir)

 

5.Büyük günah :  Zekata mani olmak.

”Allah’ın kendilerine lütfundan verdiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır! O kendileri için bir şerdir. Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Ali imran,180)

”Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele. O gün bunlar cehennem ateşinde kızdırılacak da onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve, “İşte bu, kendiniz için biriktirip sakladığınız şeylerdir. Haydi tadın bakalım, biriktirip sakladıklarınızı!” denilecek.” (Tevbe,34-35)

 

6.Büyük günah :  Özürsüz olduğu halde Ramazanda oruç tutmamak.

”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara,183)

Buniyel İslam ala hamsin… (İslam 5 temel esas üzerine bina edilmiştir.) diye halk arasında meşhur olan hadiste de ”Ramazan orucu tutmak.” geçmektedir.(Buhari,Müslim) İbn Abbas’tan gelen rivayete göre özürsüz olarak Ramazan orucunu tutmayan kişi kafir olur.(s.38,ilk satır.)

 

7.Büyük günah : Gücü yettiği halde hacca gitmemek.

”Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O’na muhtaçtır.) ” (Ali imran,97)

“Kim, azığa ve kendisini Allah’ın evine ulaştıracak bir bineğe sahip olduğu halde (yani  gücü yettiği halde) haccetmezse, ha yahudi ha hıristiyan olarak ölmüş, farketmez.” (Tirmizi, Hac, 3) Bu hadiste o kişinin kafir olduğunu göstermez.Sadece hac kendisine farz olan ve bunu yerine getirmeyene şiddetli uyarı mahiyeti taşır.

 

8.Büyük günah : Anne babaya asi olmak.

”Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra,23) Ayette ‘öf’ bile  demek yasaklanmıştır.Günümüzde anne-babasına asi olanlar bir kez daha düşünmelidir.

“Allah’ın rızası anne babanın rızasında, Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.” (Tirmizi,İbn hibban,Hakim demiştir ki bu hadis,Müslim’in şartlarına göre sahihtir.Bu hadisin şahidi de vardır.Şahidinde ‘taat’ kelimesi geçer.)

”Annesine veya babasına ağır söz (sövmek/beddua etmek) söyleyene Allah lanet etmiştir.”(İbn hibban,Sahih)

”Allah dilediği günahların cezalarını kıyamet gününe dek erteler ancak bir durum müstesna.Anne babaya asi olma günahının cezasında acele eder. (ahirete bırakmaz,dünyada ceza gelir.)” (Hakim/isnadı sahihtir.)

 

9.Büyük günah : Akrabalardan uzak durmak.

”… ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.” (Nisa,1)

”Geri dönerseniz, yeryüzünde bozgunculuk yapmaya ve akrabalık bağlarını kesmeye dönmüş olmaz mısınız?” (Muhammed,22)

”Onlar, Allah’a verdikleri sözü yerine getiren ve sözleşmeyi bozmayanlardır. Onlar Allah’ın gözetilmesini emrettiği şeyleri gözeten, Rablerinden sakınan ve kötü hesaptan korkan kimselerdir. Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır.” (Ra’d,20-22)

”Akrabalık bağlarını kesenler cennete giremez.”Bu hadis de yukarıda geçenler gibi ,hakiki manada olmayıp,akrabalık bağlarını koparmanın büyük günah olduğunu ifade etmek için böyle söylenmiştir. (A.B.Hanbel;Buhari,Edep,11;Müslim;Ebu davut;Taberani,Mucemul kebir…)  ”Allah’a ve ahiret gününe inanan akrabasını gözetsin.” (Buhari;Ebu davut;Tirmizi)

 

10.Büyük günah : Zina

”Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” (İsra,32)

”Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.” (Furkan,68)

”Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini(nin koymuş olduğu hükmü uygulama) konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü’minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun.” (Nur,2)

Ulema demiştir ki bu yüz sopa,onların dünyadaki cezalarıdır,tabi bunlar evli değilseler.Evliyseler ve zina etmişlerse bu durumda dünyadaki cezaları recm (taşlanarak öldürülmek) edilmektir.

Abdullah b. Abbas (r. anhümâ), Hz. Ömer’in minberde şöyle dediğini rivâyet etmiştir:

“Cenab-ı Allah Muhammed (s.a.s)’i hak ile göndermiş ve O’na Kitab’ı indirmiştir. Recm ayeti de O’na indirilen ayetlerden idi. Biz bu ayeti okuduk, ezberledik ve anladık. Resulullah (s.a.s) recmi uyguladı, ondan sonra biz de uyguladık”. Korkarım, zaman geçince birileri çıkıp “Biz Allah’ın kitabında recmi bulamıyoruz” der ve Allah’ın indirdiği bir farzı terkederek sapıklığa düşerler. Şüphesiz recm, Allah’ın kitabında, evli olmak, şahit, gebelik veya ikrar bulunmak şartıyla, zina eden kimse aleyhine bir haktır” (Müslim, Hudûd, 15)

”Zinakar , zina ettiği esnada mümin değildir…” Bu hadis de yukarıdakiler gibi hakiki manada değildir.Zinanın büyük günah olduğuna dikkat çekmek/sakındırmak içindir.(Buhari,Müslim,Ebu davut,Nesai)

 

11.Büyük günah : Livata

”Onlar, “İyi biliyorsun ki kızlarında bizim gözümüz yok. Sen bizim ne istediğimizi çok iyi biliyorsun” dediler. (Azap) emrimiz gelince oranın altını üstüne getirdik. Üzerine de Rabbinin katında işaretlenmiş pişirilmiş balçıktan taşlar yağdırdık. Bunlar zalimlerden uzak değildir.”(Hud,79,82-83)

”Allah,Lut peygamberin kavminin fiilini yapanları lanetledi.” peygamberimiz bu cümleyi üç kez tekrarlamıştır.(İbn Mace,Tirmizi/Hakim hadis için isnadı sahih demiştir.)

”Kim Lut peygamberin kavminin amelini yapanları bulursa/görürse ; yapanı da yaptıranı da öldürsün.” fıkıh usulunde beyanedildiği üzere bu emir,devletedir.Bu eylemi gören her birey öldürme eylemini gerçekleştiremez,aksi taktirde kaos oluşurdu. (Ebu davut,Tirmizi,İbn mace)

 

Diğer büyük günahlar :

 

12-Faiz yemek

13-Yetim malı yemek ve yetime zülüm etmek

14-Allah ve resulu üzerine yalan söz isnat etmek.

15-Savaştan kaçmak…

 

Kaynak : Bu yazı,Zehebi’nin el Kabair adlı kitabından tercüme yolu ile oluşturulmuştur.Zehebi bu kitabında 70 adet büyük günah sayar.

Bir Cevap Yazın